Lübnan’da ‘sarı yelekliler’ gösteri düzenledi

  • 24 Aralık 2018
  • 1.206 kez görüntülendi.
Lübnan’da ‘sarı yelekliler’ gösteri düzenledi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta aralarında “sarı yelek” giyenlerin de olduğu yüzlerce vatandaş hayat pahalılığını protesto etti.

Lübnanlı yüzlerce kişi, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarının yaklaşık bir haftadan bu yana sosyal medyada “Sokağa iniyorum” sloganıyla sürdürdüğü çağrı üzerine Beyrut’un merkezindeki Şehitler Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler, aylardır sonuç vermeyen yeni hükümeti kurma sürecinin yanı sıra ekonomik durumu ve hayat pahalılığını protesto etti.

“Köle kalmaya devam etmeyeceğiz”, “Yoksulluktan dolayı gurbete giden babalarımızın geri gelmesini istiyoruz”, “Yoksul yaşamak istemiyoruz”, “Kamu mallarına yönelik yolsuzlukların önüne geçilmesini istiyoruz”, yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, sık sık “Halk rejimin düşmesini istiyor” şeklinde sloganlar attı.

Şehitler Meydanı’nda bir süre sloganlar eşliğinde eylemlerini sürdüren protestoculardan bazıları, daha sonra yakındaki Riyad Sulh Meydanı’na yürüyerek, gösterilerine orada devam etti.

Sarı Yelekliler gösterisi ilk önce 18 kasım 2018 tarihinde Fransa’da başlamış ardından Avrupa’ya ve oradan da bir çok Asya ve Afrika ülkelerine sıçramıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.