Medvedev AB’ye meydan okudu

  • 11 Aralık 2014
  • 1.030 kez görüntülendi.
Medvedev AB’ye meydan okudu

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, ülkesinin Batı ülkeleriyle ilişkisine yönelik “Yüz çeviren taraf Rusya değil. Bu nedenle onlarla ortak paydada buluşmamız çok zor” dedi.

Medvedev, bazı televizyon kanallarına Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, rublenin değer kaybetmesi, Ukrayna ile yaşadıkları doğalgaz sorunu ve Batı ülkeleriyle ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Rublenin değer kaybettiğini kabul eden ve bunda petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile ruble üzerinde dışarıdan yapılan spekülasyonların büyük rol oynadığını vurgulayan Medvedev, Merkez Bankasının döviz rezervi bulunan büyük şirketlerle görüşmeler yürüttüğünü, finans alanında istikrar sağlanması için onlardan piyasaya dolar ve avro sürmelerinin istendiğini bildirdi.

Ulusal paralarının değer kaybetmesinin olumlu yanları olduğunu da belirten Medvedev, “Döviz kurunun değişmesi sonucunda ihracatçıların elinde daha fazla ruble birikiyor. Böylece onlar yurt içinde daha fazla mal ve hizmet alacaklar. Bu da ülke dahili ekonomiyi büyütecek” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.