Meksikalılardan Trump’a duvar tepkisi: ‘Irkçı ve bölücü’

  • 09 Şubat 2017
  • 953 kez görüntülendi.
Meksikalılardan Trump’a duvar tepkisi: ‘Irkçı ve bölücü’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örme projesini “ırkçı ve bölücü” bulan Meksikalılar, Trump’ın kararlarını demokratik değerlerden geriye gidiş olarak görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, seçim kampanyasının en önemli vaatlerinden birisi olan Meksika sınırına duvar örme projesini hayata geçirmek için çalışmalara başlaması, Meksika ile ABD arasındaki ipleri gerdi.

Trump, 20 Ocak’ta göreve geldikten sadece 5 gün sonra, “yasa dışı göçleri önlemek” ve “sınır güvenliğini artırmak” amacıyla Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamıştı.

Trump’ın, duvarın ücretini de doğrudan ya da dolaylı olarak Meksikalılara ödeteceğini söylemesi Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun tepkisini çekmiş ve Nieto, ABD ziyaretini iptal etmişti.

Merkezi Washington’da bulunan araştırma şirketi Pew’in raporuna göre, ABD’de 30 milyondan fazla Meksikalı yaşıyor. Bunun yaklaşık 11 milyonu Meksika doğumlu göçmen gerisi ise ABD’de doğup vatandaşlık hakkı kazanan Meksikalılar. Göçmenlerin de yasa dışı yollardan sınırı geçen yaklaşık 6 milyonu kaçak durumda.

1970 yılında 1 milyondan daha az Meksikalı göçmen bulunan ABD’de bu rakamın ülkede doğan göçmen kökenlilerle birlikte 30 milyonu geçmesi ABD yönetimini bu konuda tedbir almaya itti. Özellikle Obama döneminde sınır kontrolü ve sınır dışı etme politikasının katı şekilde uygulanmasıyla bu göç hareketi önemli ölçüde kontrol altına alınmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.