Musul’un büyük bölümü teröristlerden kurtarıldı

  • 05 Nisan 2017
  • 1.293 kez görüntülendi.
Musul’un büyük bölümü teröristlerden kurtarıldı

Irak halk direniş güçleri komutanlarından biri, şimdiye kadar Musul’un %70’inin IŞİD teröristlerinden kurtarıldığını bildirdi.

Irak’ın Musul kentini IŞİD’den kurtarma operasyonu hakkında konuşan Şii Haşdi Şabi milisleri komutanı Ali Haşim Huseyni, kentin tamamen kurtarılmasının yakın olduğunu söyledi.

Aralık ayında Musul’un doğusunu kurtarmayı başaran Irak ordusu, batısını da kurtarmak için savaşmaya devam ediyor. ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği operasyona Haşdi Şabi milislerinin yanısıra Peşmerge güçleri ve Sünni aşiretler de katılıyor.

Sputnik’e verdiği demecinde Musul operasyonunda büyük ilerleme kaydedildiğini ifade eden Huseyni, şunları söyledi: “Haşdi Şabi Musul’un çevresinde savaşıyor, kentin içerisine girmiyor. Kentte Irak ordusu bulunuyor. İnşallah operasyon yakın zamanda tamamlanır. Kentin yüzde 70’inin alındığını söyleyebilirim. IŞİD sadece Irak’ın Suriye sınırında kaldı. Orayı da bir iki haftaya kadar örgütten temizleriz.”

Koalisyon uçakları, Irak ordusunun bulunduğu bölgelerde havadan destek sağlıyor. Haşdi Şabi milislerinin bulunduğu bölgelere ise Irak ordusuna ait savaş uçakları destek veriyor.

IŞİD’in kentin çeşitli yerlerine mayın, bubi tuzakları yerleştirip sivilleri canlı kalkan olarak kullanması nedeniyle silahlı kuvvetler güçlükle ilerleme kaydedebiliyor. Ordu, kentte çok sayıda sivilin bulunması nedeniyle ağır silah kullanmıyor.

IŞİD’e karşı mücadele kapsamında kurulan ve 120 bin savaşçısı bulunan Haşdi Şabi milisleri sadece Şiilerden oluşmuyor. Oluşumda Sünni, Hristiyan, Kakai ve Şebek Kürt azınlık grupları mensupları ile farklı inançlara mensup kişiler de yer alıyor. Haşdi Şabi bünyesinde Bedir grubu, Asaib Ahl El Hak, Şii lider Mukteda el Sadr’ın Barış Tugayları ve Hizbullah Tugayları’nın yanısıra çok sayıda silahlı grup da yer alıyor.

2014 yılından bu yana IŞİD’e karşı savaşan Haşdi Şabi milisleri, örgüte ağır yenilgiler yaşatıp birçok yerin kurtarılmasına katkıda bulundu. Haşdi Şabi milisleri Musul’un yanısıra Telafer ve Ramadi operasyonlarında da yer almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.