Necefi: Nükleer anlaşmanın uygulanması zaruridir

  • 22 Eylül 2016
  • 939 kez görüntülendi.
Necefi: Nükleer anlaşmanın uygulanması zaruridir

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki temsilcisi (IAEA) Rıza Necefi, nükleer anlaşmaya imza atan karşı tarafın taahhütlerine tam olarak bağlı kalmak zorunda olduklarını bildirdi.

Rıza Necefi,  UAEK Yönetim Kurulu’nun dünkü oturumunda  yaptığı konuşmada,  ‘Nükleer anlaşma KOEP’in iki yanlı bir anlaşma olduğunu ve karşı tarafın  anlaşmayla ilgili olarak  taahhütlerini tam olarak yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

İranlı yetkili,  sözkonusu oturumdan sonra  İRİB muhabirine yaptığı açıklamada, bugün İran’la ilgili bildiriyi okuyan bütün ülkelerden nükleer anlaşmanın yürürlüğüne ve de bu anlaşmanın yürürlüğünde UAEK’nun gözlemciliğine destek vermelerini istedi.

Necefi, Uluslararası  Atom Enerjiisi Kurumu  raporlarına göre, İran’ın nükleer anlaşmayı tam olarak yerine getirdiğini ve  gerçekte  uranyum zenginleştirme ve ağır su konusundaki faaliyetlerini tamamen anlaşmaya göre  koordine ettiğini söyledi.

İran’ın UAEK’ndaki temsilcisi, siyonist İsrail rejiminin  Yönetim Kurulu’ndaki temsilcisinin  tekrarlanan ve bayatlayan açıklamalarına temasla, bu rejimin küstahça açıklamalarının gerçekte  kendi nükleer çalışmalarının üstünü örtmek için  olduğunu  zira siyonist İsrail’in nükleer çalışmalarının Ortadoğu bölgesi ve dünya için en  büyük tehlike olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.