Pakistan’da Okul Saldırısının Ardından 7 Bin 309 Noktada Operasyonlar Düzenlendi…

  • 23 Ocak 2015
  • 684 kez görüntülendi.
Pakistan’da Okul Saldırısının Ardından 7 Bin 309 Noktada Operasyonlar Düzenlendi…

Pakistan’da bir okula düzenlenen saldırının ardından ülke genelinde 7 bin 309 noktada gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 766 kişi tutuklandı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, 16 Aralık’ta Peşaver kentinde bir okula düzenlenen saldırının ardından ülke genelinde bugüne kadar 7 bin 309 noktada operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Operasyonlarda bin 859’u “terör”, 436’sı “nefret söyleminde bulunma”, bin 471’i de “mezhepsel ayrımcılığı körükleme” suçlarından toplam 3 bin 766 şüphelinin tutuklandığı bildirilen açıklamada, 20 terör hükümlüsünün de idam edildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Pecap eyaletindeki operasyonlarda 166 bin kaçak Afgan mültecinin kayıt altına alındığı, 41 iş yerinin de yasa dışı yayınları sattıkları gerekçesiyle kapatıldığı ifade edildi.

Operasyonları değerlendiren Başbakan Navaz Şerif’in de “Hükümet, ülkeden terörizim ve aşırıcılık lanetini yok etmek için gerekli olan tüm kaynakları güvenlik güçlerine sağlayacaktır” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Pakistan Talibanı militanları tarafından 16 Aralık’ta Peşaver’de çoğunlukla asker ailelerinin çocuklarının gittiği bir okula düzenlenen kanlı baskında 134’ü çocuk 150 kişi hayatını kaybetmişti.

Baskının ardından Başbakan Navaz Şerif, terörizmin sonlandırılması için “Ulusal Hareket Planı” adı altında 20 maddelik bir yol haritası oluşturmuştu. Bu planda, terörist faaliyetlere özendirici yayınların yapılmasının önlenmesi de yer alıyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.