Putin kendisine verilen görevi layıkıyla(!) yerine getiriyor

  • 26 Kasım 2014
  • 1.218 kez görüntülendi.
Putin kendisine verilen görevi layıkıyla(!) yerine getiriyor

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin bugün Rusya’nın Soçi Kentinde Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim ile bir araya geldi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un daveti üzerine Muallim 2 gün sürecek Rusya iş ziyareti çerçevesinde bu sabah Rusya’nın Soçi kentine varmıştı.

Kremlin Sarayından yayınlanan beyanda Putin ile Muallim’in iki ülke ilişkilerini görüştükleri ifade edildi.
Putin’den sonra Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Muallim iki ülke arasında Rusya ile Suriye arasındaki ikili ilişkileri inceledi.
Rusya ziyareti çerçevesindeki görüşmelerini tamamlayan Muallim gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmelerini memnuniyet verici olarak nitelendirdi.
Putin’in Rusya’nın Suriye ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad ile teröre karşı büyük bir zafer kazanmak amacıyla işbirliğini büyüterek sürdürmeyi planladığını ilan ettiğini dile getiren Muallim; Putin’in iki ülke arasındaki işbirliğinin stratejik ortaklık olarak nitelendirdiğin aktardı.
Lavrov ile düzenlediği ortak basın açıklamasında, görüşmelerde bölgede ve Suriye’de yaşanan olayların ele alındığına işaret eden Muallim; Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Suriye’ye karşı kurdukları komplonun ve sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde konuşulduğunu belirtti.
BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura’nın görevinin de tartışılan konular arasında yer aldığına değinen Muallim; görüşmelerde iki tarafın da Mistura’nın Halep’teki durumların dondurulması yönündeki çabalarını destekleme noktasında hemfikir olduğunu ibraz etti.
Görüşmelerde Moskova’da Suriyeli taraflar arasında bir görüşme düzenlenmesi ile ilgili Rusya tarafının düşüncelerinin de konuşulduğunu ifade eden Muallim; bu konuya önemle yaklaştığını ve bu yöndeki fikir alışverişini sürdürerek Suriye’de siyasi çözüme gidecek ortak bir görüşe ulaşma noktasında anlaşma sağlandığını beyan etti.
Öte yandan Suriye ve Rusya arasında bölgede ve Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin birçok noktada ortak görüş bulunduğunu dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; uluslararası toplumun en önemli önceliğinin Ortadoğu bölgesinde teröre karşı mücadele etmek olması gerektiğine yürekten inandığının altını çizdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.