Saldırı ABD’nin IŞİD ve El Nusra İle Koordine Halinde Olduğunu Gösteriyor

  • 07 Nisan 2017
  • 1.201 kez görüntülendi.
Saldırı ABD’nin IŞİD ve El Nusra İle Koordine Halinde Olduğunu Gösteriyor

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, ABD’nin Suriye’nin Humus kentinde Şayrat hava üssünü Tomahawk füzeleriyle vurmasıyla ilgili Sputnik’e konuştu.

‘SALDIRI ABD’NİN IŞİD VE EL NUSRA İLE KOORDİNE HALİNDE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

“Tüm eylemlerimiz Rusya ile koordinasyon halinde gerçekleştiriliyor. Bu nedenle konuyla ilgili bir karar yalnızca Suriye hükümetinin Rusya ile koordinasyonu ile alınabilir” diyen Haddad, saldırıyla uluslararası yasaların ihlal edildiğinin altını çizdi.

ABD’nin hem IŞİD hem de Fetih el Şam (eski asıyla El Nusra) ile koordine durumda olduğunu belirten Haddad, şöyle devam etti: “ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırganlığı, ülkemizin egemenliğine yönelik ve uluslararası yasaları ihlal ediyor. Bu saldırı ABD’nin IŞİD ve El Nusra’yı desteklediğini gösteriyor ve Washington’ın bu terör örgütleriyle koordinasyonunu kanıtlıyor. ABD’nin saldırıları, Suriye ordusunun son başarılarına karşı bir cevap.”

‘KİMYASAL SALDIRI BAHANE OLARAK KULLANILDI’

ABD’nin müdahale için bir bahane aradığını ve Suriye’nin kesin ifadelerle reddetmesine rağmen suçlandığı İdlib’deki kimyasal silah kullanımı iddialarının buna bahane olarak kullanıldığını belirtti.

Haddad “Bu düşünülmüş bir bahane. Zira Suriye’nin de Suriye ordusunun kimyasal silahı yok. Suriye ayrıca, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nde de yer alıyor. Bu örgüt de Suriye’nin kimyasal silahların ülkeden çıkarılması konusunda tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini söyledi. Tekrar ediyorum, ABD bölgede terörü destekliyor. Bu saldırı da doğrudan müdahale” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.