Suriyeli Emekli General: Suriye’de ABD Ve Müttefiklerinin Beli Kırıldı

  • 14 Kasım 2017
  • 1.241 kez görüntülendi.
Suriyeli Emekli General: Suriye’de ABD Ve Müttefiklerinin Beli Kırıldı

Suriyeli Emekli General Muhammed Abbas Tesnim’e yaptığı açıklamada; Suriye ordusunun Amerikan-İsrail gruplarının terör örgütü IŞİD’in Deyr ez Zor’daki son kalesi sayılan Ebu Kemal’i işgalden kurtarma operasyonuna engel olmalarına rağmen bu kente girmeyi başardığını ifade etti.

Suriye ordusunun Deyr ez Zor’daki zaferlerinin stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Abbas, Deyr ez Zor’un geri alınmasıyla sahada elde edilen askeri zaferin ardından terörist gruplara karşı mücadele için direniş güçlerine yeni güç verdiğini, ardından bu güçlerin el-Mayadin ve Ebu Kemal kentlerine girmeyi başardıklarını kaydetti.

El-Mayadin’de İsrail ve ABD yapımı yüklü miktarda silah ele geçirildiğine dikkat çeken Suriyeli General; Suriye ve Rusya hava kuvvetleri ile Suriye kara kuvvetleri ve direniş güçleri arasındaki yakın işbirliği ve koordinasyonun önemine vurgu yaptı.

ABD Savunma Bakanı’nın Ebu Kemal’da belirleyici mücadele yaşanacağı sözlerinin Amerikalıların Suriye ordusunun Ebu Kemal’a girmesine engel olmaya çalıştığını ortaya koyduğunu hatırlatan Suriyeli üst düzey askeri uzman, ancak Suriye birliklerinin Ebu Kemal’a girdiğini vurguladı.

ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri’nin Suriye birlikleri ve müttefik güçlerinin Ebu Kemal’a girmesine engel olma çabalarına da dikkat çeken General Abbas; “Ben, Demokratik Suriye Güçleri’ni ABD’nin Suriye coğrafyasında faaliyet yapan alternatif gücü olarak niteliyorum” açıklamasında bulundu, Kerkük olayı, Deyr ez Zor ve El-Maydin’dan ders almayan Demokratik Suriye Güçleri’nin esasında ABD’nin bölgede planını uygulamakta olduğunu ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.