Tıkrit’te 100 İranlı askeri danışman…

  • 10 Mart 2015
  • 1.005 kez görüntülendi.
Tıkrit’te 100 İranlı askeri danışman…

Irak ordusu ve gönüllü halk güçlerinin Selahaddin ilinin IŞİD işgalinden kurtarılması için başlattığı operasyonda 100 İranlı askeri danışmanın görev yaptığı açıklandı.

Bedir Örgütü Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, 100 kadar İranlı askeri danışmanın Selahaddin operasyonlarına katıldığını açıkladı.

Selahaddin ilinde düzenlenen operasyonlarda Gönüllü Halk Güçleri’nin komutanlığını yapan eski Ulaştırma Bakanı Hadi el-Amiri, para karşılığında Amerika’dan askeri danışman talep eden Iraklı bazı politikacıları eleştirdi.

Hadi el-Amiri, “Komşumuz İran’ın askeri danışmanları Selahaddin ilinin kurtarılması için yapılan operasyonun tüm hatlarında bizimle birlikteler. Bu askeri danışmanlar Suriye ve Lübnan’dan yeterli savaş tecrübesine sahipler. Bu tecrübelerini hiçbir karşılık beklemeksizin bizimle paylaştıkları için onlara özel bir teşekkür borçluyuz” dedi.

Bazı Iraklı politikacıları para karşılığında askeri danışman göndermelerini sağlamak için Amerikalıların ellerini öpmekle suçlayan Hadi el-Amiri, Selahaddin operasyonuna katılan 100 kadar İranlı askeri danışmanın ise Irak’tan hiçbir ücret talep etmediğini söyledi.

Halen milletvekilliği de yapmakta olan Hadi el-Amiri, bazı politikacıların kendisinin milletvekilliğini düşürmek için çaba gösterdiğini de belirterek “bunlar benim milletvekilliğimi düşürmeye çalışmak yerine kendileri savaş cephesine gelse daha iyi eder” dedi.

Tıkrit devlet hastanesinin Irak güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındığı yönünde haberler gelirken, Sumeriye televizyonu da Selahaddin’deki Sünni aşiretlerin bugün bir bildiri yayımlayarak Tıkrit halkının ve aşiretlerinin Irak ordusuna destek vermeye hazır olduğunu açıkladığını bildirdi.

ydh

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.