UNRWA çalışanları grev kararı aldı

  • 27 Eylül 2018
  • 860 kez görüntülendi.
UNRWA çalışanları grev kararı aldı

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) Çalışanlar Birliği Başkanı Emir el-Mishal, Gazze’de basın toplantısı düzenledi.

Gazze’deki tüm şube ve ofisler kapatılacak

Mishal, “UNRWA’nın çalışanları ve sunduğu hizmetler konusunda keyfi uygulamaları nedeniyle gelecek hafta salı ve çarşamba günü ajansın tüm kurumlarında kapsamlı greve gidileceğini duyuruyoruz” dedi.

“İdari itaatsizlik” ilan ettiklerini, bu kapsamda tüm atölye çalışmaları ve programların boykot edileceğini söyleyen Mishal, kuruluşun bu yeni sendikal adımlardan kaynaklanan zararı üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Mishal, pazar gününden itibaren müzakere masasına oturuncaya kadar Gazze’deki bölge ofisi, tüm şube merkezleri ve bölge başkanlık ofislerinin kapatılacağını aktardı.

UNRWA’nın sendikal çalışmaları nedeniyle 6 çalışan hakkında keyfi uygulamalarda bulunmasını şiddetle kınadıklarını kaydeden Mishal, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul görüşmelerine katılan ülkelere ABD’nin yardımları durdurmasından doğan açığı kapatmak için UNRWA’ya yıllık katkılarını artırmaları çağrısını yaptı.

Bin çalışan işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya

UNRWA Çalışanları Sendikası dün yönetimin, sendika çalışmaları ve ajansın hizmetlerini kısıtlamasına karşı düzenlenen protestolara katıldıkları için 6 çalışanı işten çıkarma kararı aldığını açıklamıştı.

Daha önce de ajansın Acil Durum Programı kapsamında çalışan 113’ü Gazze’den 154’ü Batı Şeria’dan 250 kişinin geçici iş akdinin yenilenmeyeceği, yaklaşık 900 kişinin de 2018 yılı sonuna kadar kısmi çalışmaya sevk edildiği belirtilmişti. UNRWA Çalışanları Sendikası ise, daha önceki açıklamasında yaklaşık bin çalışanın işten çıkarılma tehdidi altında olduğunu belirtmişti.

Gazze’deki UNRWA Çalışanlar Birliği, pazartesi günü de aynı gerekçelerle greve gitmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.