Venezuela lideri: İspanya’ya karşı savaş vermeye hazırım

  • 16 Nisan 2015
  • 691 kez görüntülendi.
Venezuela lideri: İspanya’ya karşı savaş vermeye hazırım

İspanya’da dün kabul edilen ve Venezuela’daki siyasi mahkumların serbest bırakılmasını isteyen karara Venezuela Devlet Başkanı Maduro’dan sert tepki.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela devlet radyo ve televizyonuna yaptığı açıklamada, İspanyol meclisinin aldığı kararı “İspanya’daki elit sahtekarların ve çürüklerin Venezuela’ya yaptığı saldırıların devamı” olarak değerlendirdi ve “İspanya’ya tam bir karşılık vermek için” hükümet üyelerine gerekli talimatları verdiğini açıkladı.

Maduro, İspanyol milletvekilleri ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a hitaben “Sizlere diplomatik yollardan, sabırlı bir şekilde binlerce kez ‘Venezuela’ya karışmayın’ dedim” ifadesini kullandı.

Maduro, “Venezuela, korku ve nefret yaratmaya çalışan İspanya’dan her gün saldırılar almaktadır ama Madrid’e karşı savaş vermeye hazırım. İspanyol meclisi neden kendi işsizliğini, yolsuzluklarını veya evlerinden çıkarılan insanları tartışmıyor da Venezuela’yı tartışıyor?” şeklinde konuştu. Venezüella Devlet Başkanı ayrıca İspanya Başbakanı Rajoy’u “tarihi ve sosyal ırkçılık” yapmakla suçladı.

Maduro’nun bu sözleri üzerine İspanya Dışişleri Bakanlığı Venezeula’nın Madrid Büyükelçisi Mario Ricardo Isea’yı bakanlığa çağırdı. İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo’nun İspanya Kralı ile yurt dışında bulunması nedeniyle İberya-Amerika ilişkilerinden sorumlu bakanlık yetkilisi Pablo Gomez Olea’nın Venezuela Büyükelçisi İsea’ya, Maduro’nun sözlerinden duyulan rahatsızlığı ileteceği bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.