Yine mülteci faciası: 400 kişiden 9’u kurtuldu

  • 13 Şubat 2015
  • 749 kez görüntülendi.
Yine mülteci faciası: 400 kişiden 9’u kurtuldu

Akdeniz’de batan iki ayrı teknede bulunan 400 mülteciden şu ana kadar sadece 9’nun kurtulduğu belirtiliyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya’dan İtalya’ya kaçak göçmen taşımak için geçen cumartesi yola çıkan ve Akdeniz’de batan dört teknede 400 civarında göçmen bulunduğunu bu kişilerden en az 300’ünün öldüğünü, yaklaşık 100 kişinin kaybolduğunu bildirdi.

IOM’den yapılan yazılı açıklamada, “Afrikalı göçmenlerin ölümüyle sonuçlanan trajediden Libya merkezli insan kaçakçılarının sorumlu” olduğu belirtildi. Açıklamada, hava şartlarının kötü olmasına rağmen fırtınalı denize göçmenlerin şişme teknelerle gönderildiği kaydedildi.

IOM, Akdeniz’deki son trajedide sadece dokuz göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Açıklamada, Libya’nın Trablus kentinden en az 400 göçmenin dört tekne ile cumartesi günü yola çıktığı, teknelerin batması sonucu bunlardan en az 300’ünün öldüğü ve yaklaşık 100’ünün ise kayıp olduğu ifade edildi.

Kurtarılanlar arasında yalnız seyahat eden üç çocuğun bulunduğu, göçmenlerin Senegal, Gambiya, Nijer, Mali, Moritanya, Gine ve Fildişi Sahili’nden Avrupa’ya gitmek için Libya’ya gelen kişilerden oluştuğu bildirildi.

IOM Genel Direktörü William Lacy Swing, “Şu an yaşananlar bir trajediden çok fazlası, bir suç. İnsan kaçakçıları cezasız kalıyor. Yüzlerce insan bu şekilde hayatını kaybediyor. Dünyanın artık harekete geçmesi lazım” dedi.

Geçen sene 218 bin göçmen Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaştı. BMMYK’dan, bu göçün 2015’te devam edeceği uyarısı gelmişti.

IOM’ye göre, ocak ayında kötü hava şartlarına rağmen 3 bin 528 göçmen Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaştı. Avrupa’ya Akdeniz üzerinden ulaşan göçmenler arasında 764 kişiyle Suriyeliler ilk sırada bulunuyor. Bunun dışında Gambiya’dan 451, Mali’den 436, Senegal’den 428, Somali’den 405 ve Eritre’den 171 göçmen geçen ay Avrupa’ya ulaştı.

IOM, geçen sene Akdeniz’i geçip Avrupa’ya gitmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmen sayısının 3 bin 279 olduğunu açıklamıştı. 2015’te bu sayısının aşılmasından endişe ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.