Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 3. Tura Kaldı…

  • 23 Aralık 2014
  • 837 kez görüntülendi.
Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 3. Tura Kaldı…

Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin ikinci turunda da yeterli oyu alamadı.

Cumhurbaşkanı adayı Dimas, parlamentoda 299 milletvekilinin katıldığı oylamada, seçilebilmek için gereken 200 oya ulaşamadı. Dimas’a 168 “evet” oyu verilirken 131 milletvekili ise çekimser kaldı.

Koalisyon hükümetini oluşturan Yeni Demokrasi ve PASOK partileriyle bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen Dimas, tek aday olarak seçime katıldı.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Yunan Komünist Partisi (KKE), Demokratik Sol (DHMAR), Altın Şafak (Hrisi Avgi), Bağımsız Yunanlılar (ANEL) ve bazı bağımsız milletvekilleri ise oylamada çekimser kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu 29 Aralık Pazartesi günü yapılacak. İktidarın cumhurbaşkanı adayı Dimas’a birinci turda 160 “evet” oyu verilirken 135 milletvekili çekimser kalmıştı.

Yunan anayasasına göre parlamento, 5 gün aralıklarla yapılan 3 tur oylama sonunda cumhurbaşkanı seçemezse meclis 10 gün içinde feshediliyor ve erken genel seçime gidiliyor. Anayasa, bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 300 sandalyeli parlamentonun birinci ve ikinci turunda 200, üçüncü turunda 180 milletvekilinin desteğini gerektiriyor.

Parlamentoda, Yeni Demokrasi Partisi 127, Panellen Sosyalist Partisi (PASOK) 28, ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) 71, Demokratik Sol (DHMAR) 9, Altın Şafak (Hrisi Avgi)16, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) 12, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) 12 sandalyeye sahip. Bağımsız 25 milletvekili bulunuyor.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, “Umarım, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3. turunda ulusal tehlike ve ulusal macera yönünde karar verilmez” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Samaras, bazı anlaşmazlıklara rağmen bugünkü seçimlerde daha çok milletvekillinin Stavros Dimas leyhinde oy kullandığını belirtti.

Ana muhalefet Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise ne meclisin ne de halkın Samaras’a “açık çek” vermeyeceğini savundu. Yeni yılda ülkenin yeni bir sayfa açacağını kaydeden Çipras, demokrasi ve halkın güçlü desteğiyle başarı sağlanacağını söyledi.

Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin bugün yapılan ikinci turunda da yeterli oyu alamamış, seçim 3. tura kalmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu 29 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.