Asaibu Ehlil Hak Hareketi Lideri Kays el-Hazeli: ABD güçlerine karşı egemenliğimizi koruma ve onlara karşı koyma görevine hazırız

  • 05 Şubat 2019
  • 1.066 kez görüntülendi.
Asaibu Ehlil Hak Hareketi Lideri Kays el-Hazeli: ABD güçlerine karşı egemenliğimizi koruma ve onlara karşı koyma görevine hazırız

Irak’ta direniş gücü Asayib Ehlil hak Hareketi lideri Kays el-Hazeli, ABD askerlerinin parlamentodan çıkacak karara rağmen Irak’ta kalmaya devam etmesi halinde buna karşı koymaya (silahlı olarak) hazır oldukları tehdidinde bulundu.

ABD’nin Irak’taki varlığının ülkesinin çıkarına olmadığını ifade eden Hazeli, Bağdat’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD’nin buradaki varlığı gizli gündemlerini uygulamak içindir. ABD Başkanı, bunu açıkça söylüyor. ABD, İsrail’in güvenliğini kendi ulusal güvenliğinin bir parçası olarak görüyor. Irak’taki varlığı da, İsrail’in güvenliğini korumak içindir ve İran’ın buna zarar vereceğini düşünüyor.” şeklinde konuştu.

Direniş gücü lideri, ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması için parlamentonun karar alması gerektiğinin önemli olduğunu dile getiren Hazeli, hükümetin İçişleri ve Savunma gibi bakanlıklardan yoksun olmasının ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması çabaları karşısında zayıf kalabileceği tartışmalarına ilişkin ise, “22 sandalyeli hükümet kabinesinde 19 bakanlık bulunuyor. Bu da, azımsanacak bir sayı değil. Bu, büyük bir sorun sayılmaz. Önceki hükümetlerde 6 bakanın bir anda istifa ettiğini görmüştük.” cevabını verdi.

Hazeli, ABD’nin parlamento kararı ve anayasaya rağmen varlığını zorla sürdürmesi halinde buna “silahlı olarak” karşı çıkacaklarını şu sözlerle dile getirdi:

“DEAŞ’a karşı cihat çağrısına kulak verdiğimiz gibi, parlamento kararına rağmen varlığını zorla empoze eden ABD güçlerine karşı egemenliğimizi koruma ve onlara karşı koyma (silahlı olarak) görevine hazırız ve böyle bir görevi de şerefle yürütürüz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.