Amerika Kendisini IŞİD’i Yenilgiye Uğratan Taraf Olarak Göstermeye Çalışıyor

  • 20 Ekim 2016
  • 1.139 kez görüntülendi.
Amerika Kendisini IŞİD’i Yenilgiye Uğratan Taraf Olarak Göstermeye Çalışıyor

Irak Seraya El-Husrani Tugayları Komutanı Ali El-Yasri, Amerika’nın Musul operasyonundaki rolüne işaret ederek; Amerikalılar sadece hava desteği sağlıyorlar ve öyle anlaşılıyor ki Amerikalılar IŞİD’i kendileri yenmiş gibi göstermek istiyorlar.

Irak Seraya El-Husrani Tugayları Komutanı Ali El-Yasri Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda Musul operasyonu ile ilgili son gelişmeleri değerlendirerek şu ifadeleri kullandı: Musul operasyonu daha önce yapılmış plan doğrultusunda yürütülmektedir ve Iraklı güçler ile Peşmerge güçlerinin başarısı, operasyonun net bir planla yapıldığı dikkate alındığında, beklenmeyen bir durum değildi ve Allah’ın yardımıyla iyi kazanımlar elde ettik. Operasyon ikinci aşamada daha karmaşık olacaktır ve birliklerimizin daha çok çaba göstermesi ve daha dakik hareket etmesi gerekecektir. Bir sonraki aşamada siper olarak kullanılan vatandaşlarla karşılaşabiliriz ve düşman Iraklı güçlerin ilerlemesini yavaşlatmak için halkı askeri birliklere karşı siper olarak kullanabilir.

Ali El-Yasri açıklamalarının devamında operasyona katılan gönüllü birliklerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: Haşd el Şabi güçleri Musul operasyonunun ilk aşamasına katılarak Iraklı diğer birliklere destek verdiler ancak Haşd el Şabi’nin komutanları ve birlikleri bir sonraki aşamada operasyonun Batı cephesinde tüm güçleriyle göreve başlamak için hazırlanıyorlar.
Haşd el Şabi güçleri bütün birlikleri tüm güçleriyle Musul operasyonuna katıldılar ve operasyonun ikinci aşaması için de hazır durumdalar. Yine bildiğiniz gibi operasyonun ikinci aşaması olan kurtarılmış bölgelerin teröristlerden temizlenebilmesi için Haşd el Şabi güçlerinin tam katılımına ihtiyaç vardır. Haşd el Şabi’nin tüm birlikleri bu operasyona katılacaktır ve Haşd el Şabi komutanı Ebu Mehti El-Muhandis tüm birliklerine zorlu ve hassas şartlarda ilerleme için kendilerini hazırlamaları emrini verdi.

Musul operasyonu beklenenden daha hızlı ilerliyor

Ali El-Yasri açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: İnşallah operasyon yapılan plan doğrultusunda beklenenden daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Her ne kadar işimiz ilerleyen günlerde zorlaşacak olsa da ancak terörizmle mücadelede kesinlikle çok büyük bir zafer kazanacağız.

Amerika kendisini IŞİD’i yenilgiye uğratan taraf olarak göstermeye çalışıyor

El-Yasri açıklamalarının başka bir bölümünde; Amerika’nın Musul operasyonundaki rolüne işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Amerikalılar sadece hava desteği sağlıyorlar ve öyle anlaşılıyor ki Musul operasyonunda bu destek daha da artmıştır çünkü bu operasyon onların terörizmle mücadeledeki rollerini gösterecektir ve Amerikalılar IŞİD’i kendileri yenmiş gibi göstermek istiyorlar.

Amerika IŞİD’in Irak’a girmesinin asıl sorumlusudur

El-Yasri açıklamalarının devamında, Amerikalıların İŞİD’in Irak’a girmesinin sorumlusu olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Kesinlikle her işin en önemli bölümü, sonudur ve Amerikalılar İŞİD’in Irak’taki sonuna katılmak istiyor öyle ki biz onların IŞİD’in Irak’a girmesinin sorumlusu olduklarına inanıyoruz çünkü IŞİD tarafından işgal edilme ihtimali olan bölgeleri kendi kaderine terk ettiler. Irak Ordusu 2014 yılındakinden farklı değildir, askerler aynı askerlerdir ve teçhizat da aynı teçhizattır sadece şu fark vardır; o dönemde hava desteği yoktu ve ordu teröristler karşısında yenildi. Bugün durum değişti ve İnşallah daha iyiye doğru gidecektir.

İran İslam Cumhuriyeti Irak’ta büyük bir rol oynadı

Seraya El-Husrani Tugayları komutanı İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak halkına verdiği desteğe değinerek şu ifadeleri kullandı: İran İslam Cumhuriyeti Irak’ta büyük bir rol oynamıştır ve bir komşu olarak bize çok yardımda bulundu. Şuan Musul operasyonunda da bize birçok konuda destek vermektedir.
El-Yasri açıklamalarının sonunda ise şu ifadeleri kullandı: Haşd el Şabi büyük bir hazırlığa sahiptir ve beklendik her hangi bir olay karşısında askeri operasyona katılacaklardır, birliklerimiz şuan operasyona sadece füze desteği vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.