İsrail Gazetesi: Trump, Yakında Kudüs’ü İsrail’in Başkenti İlan Edecek

  • 28 Nisan 2017
  • 1.164 kez görüntülendi.
İsrail Gazetesi: Trump, Yakında Kudüs’ü İsrail’in Başkenti İlan Edecek

Siyonist işgal rejiminde yayınlanan Yediot Ahronot gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’e yapacağı ziyarette, Kudüs’ün bütün olarak İsrail’in başkenti olduğunu resmi olarak tanımasının beklendiğini belirterek, ancak kendisinin seçim sürecinde verdiği büyükelçiliği Kudüs’e taşıma sözünü uygulamayacağını iddia etti.

Gazete verdiği bilgide, Trump’ın Mayıs ayı sonlarında Tel Aviv’e yapacağı ziyarette Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesinin beklendiğini belirterek, Beyaz Saray’ın da ziyaret için çalışmalar yapıldığı bilgisini verdiğini ifade etti.

Gazeteye göre, bölgedeki barış görüşmelerinin harekete geçmesi için Trump’ın İsrail’in yanında bir Filistin devleti kurulmasına destek verdiğini ifade edeceğini yazdı.

ABD, 1948’de işgal edilen Filistin toprakları üzerinde işgal rejiminin kurulmasından bu yana Kudüs üzerinde hiçbir tarafın otoritesini tanımama politikası izledi.

ABD Başkanı Trump, seçim kampanyasında Tel Aviv’deki büyükelçilik binasını Kudüs’e taşıma sözünü vermiş, onun bu çıkışı Filistin’de büyük tepkilere neden olmuştu.

Önümüzdeki ayın sonlarında Tel Aviv’i ziyaret edecek olan Trump’ın Filistin Yönetimi’ni de ziyaret etmesi bekleniyor.

Trump’ın işgal rejiminden sonra bölgedeki olası bir barış sürecinde önemli rol oynayacak olan Ürdün ve Suudi Arabistan’ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Diğer taraftan Trump, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu ve bazı Arap liderlerini bir araya getirmeden önce önümüzdeki hafta Mahmud Abbas’ı kabul etmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.