Kuzey Kore, ABD ve BM’yi savaş kışkırtıcılığıyla suçladı

  • 27 Nisan 2017
  • 1.008 kez görüntülendi.
Kuzey Kore, ABD ve BM’yi savaş kışkırtıcılığıyla suçladı

Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nda bir savaş çıkması halinde sorumlunun ABD ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olacağı uyarısında bulundu.

BMGK’nın Pyongyang yönetiminin nükleer ve füze programlarını görüşeceği toplantı öncesi Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Güney Kore ile ortak askeri tatbikat düzenleyen ve stratejik askeri varlıklarını bölgeye sevk eden ABD’nin Kore Yarımadası’nın nükleer bir savaşın eşiğine gelinmesinin ana sorumlusu olduğu belirtildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, adı açıklanmayan bir bakanlık sözcüsüne dayandırdığı açıklamada, “Eğer yarımadada savaş çıkarsa, bunun sorumlusu stratejik askeri varlıkları ve özel savaş araçlarıyla bölgeye yığınak yapan ABD’dir.” ifadesi kullanıldı.

Pyongyang yönetimi, ayrıca BMGK’yı Kuzey’e uyguladığı yaptırımlar nedeniyle kınarken, nükleer silahlanma programının Birleşmiş Milletler Şartı’nın öngördüğü kendini savunma hakkı kapsamındaki meşru bir girişim olduğunu savundu.

Bakanlık sözcüsü, “ABD çizgisini izleyen bir BMGK, (çıkabilecek bir savaşın) sorumluluğundan kaçamayacaktır.” dedi.

BMGK, cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkanlığında Kuzey Kore meselesinin görüşüleceği özel bir toplantı yapacak. Washington yönetimi, bir süredir nükleer denemelerinden ve uzun menzilli füze programlarından vazgeçirmek için Kuzey Kore yönetimi üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla uluslararası destek arayışını sürdürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın emriyle bölgeye sevk edilen görev grubu, geçen pazar günü Filipinler Denizi’nde Japon Donanması ile ortak tatbikat düzenlemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.