Mısır’ın İran’a Yakınlaşması Şüpheli

  • 12 Kasım 2016
  • 980 kez görüntülendi.
Mısır’ın İran’a Yakınlaşması Şüpheli

İran’ın Mısır’daki eski diplomatı; Mısır’ın, Riyad ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Suudi Arabistan’a alternatif olarak İran’ı görmesi veya İran’a yakınlaşması değerlendirilmesi gereken bir konudur açıklamasında bulundu.

İran’ın Mısır’daki eski diplomatlarından Müçteba İmani, Kahire ve Riyad arasında önemli siyasi sorunların olduğuna işaret ederek; “Ancak bu Mısır’ın, Riyad ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Suudi Arabistan’a alternatif olarak İran’ı görmesi veya İran’a yakınlaşması ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur.” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Suud rejimi arasında yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulunan İran’ın eski diplomatlarından Müçteba İmani, Mısır’ın Suudi Arabistan ile yaşadığı herhangi bir sorunda İran’a yakınlaşmasının uzamanlar tarafından da doğal göründüğünü ifade ederek; “Ancak bunun altında bölgeye dair yaratılan psikolojik algınında etkisi vardır.” açıklamasını yaptı.

Mısırlıların Suud rejiminin tüm isteklerine olumlu cevap vermeyeceğini belirten Müçteba İmani “Suudi Arabistan zengin bir ülke olarak fakir bir ülkeyi istediği yöne çekmeye çalışmakta. Ancak unuttuğu şey Mısır’ın tarihi ve büyük bir medeniyete sahip ülke olduğudur. Suud rejimi zenginliğini kullanarak Mısır’ı kendisine bağlamak istese de Mısır’ın sahip olduğu tarih ve medeniyet buna izin vermeyecektir.” ifadesini yaptı.

“Tüm bunlar Mısır ve Suud rejimi arasında yaşanan sorunların nedenidir. Ancak bu durum nedeniyle Mısır’ın İran’a yakınlaşmak istemesi şüpheli bir durumdur.” ifadelerini kullanan Müçteba İmani, Mısır’ın Suriye’deki rolüne işaret ederek; “Suudi Arabistan bölgede Türkiye, Katar ve bir yanıyla da Amerika’nın desteği ile bir koridor oluşturmaya çalışmakta. Bu ittifaka daha sonradan Mısır ve Ürdün’de eklenmek istendi.” açıklamasını yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.