Özbekistan Yarın Sandık Başına Gidiyor…

  • 20 Aralık 2014
  • 942 kez görüntülendi.
Özbekistan Yarın Sandık Başına Gidiyor…

Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi Özbekistan, yarın genel seçimler için sandık başına gidiyor. Ülkede ilk kez seçimlerde en çok oyu alan siyasi parti, başbakan adayını belirleme hakkını elde edecek.
Senato ile yasama meclisinden oluşan Özbekistan meclisinin alt kanadı olan yasama meclisindeki 150 sandalye için yapılacak genel seçimlerde ülkede faaliyet yapan dört siyasi parti yarışacak. Oy kullanma işlemi 06.00’da başlayacak, 20.00’ye kadar devam edecek.
Ülkedeki yasaları hazırlama ve onay için Senato Genel Kurulu’na sunma yetkisi olan meclisin üyelerinin belirleneceği seçimlerde, seçim yasasında yapılan son değişiklik gereği, ilk kez seçimlerde en çok oy alan siyasi parti, başbakan adayını belirleyerek devlet başkanına takdim etme hakkını elde edecek.
Seçimlerde 1995 yılında kurulan ve 102 binden fazla üyesi olan Adalet Sosyal Demokrat Partisi’nden 132, 185 binden fazla üyesi olan “Milli Diriliş” Demokrat Partisi’nden 134, 1991 yılında kurulan ülkenin en eski ve en çok üyesi olan partisi olan Halk Demokrat Partisi’nden 134, son seçimleri kazanan ve bu seçimleri de kazanma olasılığı yüksek olan 243 bin üyeli Liberal Demokrat Parti’den ise 135 aday yarışacak. Yasa gereği, meclise 15 milletvekili de Özbekistan Ekoloji Hareketi’ne ayrılan kontenjandan seçilecek.
31 milyondan fazla nüfusu ile Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi olan Özbekistan’da toplam 20 milyon 895 bin 572 seçmen bulunuyor. Ülke genelindeki 9 bin 35 sandığın yanı sıra yurt dışında da 44 seçim sandığında oy kullanabilecek.
Seçimleri 40’tan fazla ülkeden 300’e yakın gözlemci izleyecek. AGİT Demokrasi Kurumları ve İnsan Hakları Bürosu sınırlı gözlemci heyeti, Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanghay İşbirliği Örgütü ve diğer uluslararası kuruluşların gözlemcileri de seçimlerde görev alacak. Ayrıca 340’tan fazla yerli ve yabancı gazeteci de seçimleri izleyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.