Pakistan-Hindistan sınırında gerginlik

  • 03 Ekim 2016
  • 941 kez görüntülendi.
Pakistan-Hindistan sınırında gerginlik

Hindistan ile Pakistan arasındaki fiili sınır Keşmir Kontrol Hattı’nda gerilim sürerken, bölgede karşılıklı ateş açıldığı belirtildi.

Hindistan ordusundan Korgeneral Manish Mehta, Keşmir Kontrol Hattı’nın Poonch bölümünde Pakistan birliklerinin provokasyon olmadan hafif silahlarla ve havan mermileriyle ateş açtığını açıklarken, Pakistan ordusu, askerlerin Hindistan güçlerinin açtığı ateşe karşılık verdiğini duyurdu.

Taraflar, karşılıklı ateşin sürdüğünü bildirdi.

Bu arada Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, 29 Eylül’de patlak veren çatışmaları görüşmek üzere ülkedeki tüm siyasi partilerin liderleriyle bir araya geldi.

Milletvekili Talal Çaudhri, yerel basına yaptığı açıklamada, siyasi farklılıklarına rağmen dünyaya Pakistan’a yönelik tehditler karşısında birlik içinde oldukları mesajını vermek istediklerini ifade etti.

Hindistan ve Pakistan’ın tarihlerinde üç kez savaşa girmesine yol açan Keşmir’de temmuz ayı başında Hindistan güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin arasında çıkan çatışmada örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani’nin öldürülmesi, gerilimi yeniden alevlendirmişti. Hindistan, Wani’nin öldürülmesiyle başlayan protestoların önüne geçmek için çeşitli güvenlik önlemleri almış, Cammu Keşmir’de birçok kent ve köyde süresiz sokağa çıkma yasağı ve sıkıyönetim ilan edilmişti.

Bölgede iki ayı aşkın süredir devam eden, Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 90 Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Gerilim, Keşmir’deki bağımsızlık yanlısı direnişçilerin, 18 Eylül’de Hindistan’ın Uri askeri üssüne düzenlediği saldırıyla daha da tırmanmıştı. Hindistan, 18 askerinin öldüğü saldırıdan Pakistan’ı sorumlu tutuyor ve komşusunu teröristlere destek vermekle suçluyor. Pakistan bu iddiayı reddederek Hindistan’ın, dikkatleri Keşmir’de yaşanan insan hakları ihlallerinden başka yöne çevirmek istediğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.