Ruhani: İmam Hüseyin aşkı Şialar’a ve İranlılar’a özel değil

  • 21 Ekim 2015
  • 910 kez görüntülendi.
Ruhani: İmam Hüseyin aşkı Şialar’a ve İranlılar’a özel değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Bakanlar Kurulu’nun toplantısında yaptığı konuşmada “Muharrem ayı ve özellikle Tasua ile Aşura günlerinde Şialar, müslümanlar ve dünyanın birçok halkı İmam Hüseyin için yas tutuyor” diye ifade etti.

İmam Hüseyin aşkının Şialar’a ve İranlılar’a özel olmadığını ve dünyanın bütün özgürlükçü kişilerine ait olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bugün Aşura kültürü dünyada bütük bir kültür halini alarak hidayete erme yolunu göstermektedir” diye konuştu.

İslam İnkılabı, halk ayaklanmaları ve İran’ın siyaset arenasında yaşanan tarihi olaylaın Muharrem ayında ve İmam Hüseyin adına gerçekleştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın İslami Hareketi’nin (İslam İnkılabı) kaderinin Aşura kültürü tarafından belirlendiğinin altını çizdi.

Bugün Aşura kültürünün toplumsal hareket alanının kültürü olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ruhani “Aşura’nın mesajı, Allah yolunda feda olma, halkın hidayete ermesi ve yaşamları boyunca doğru yoldan sapmamaktır” açıklamasında bulundu.

Aşura kültürünün bugün dayanışmaya vesile olması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Ruhani, “İmam Hüseyin için düzenlenen yas törenlerinde ayrışmaya neden olabilecek sözlerden kaçınılmalıdır” diye açıkladı.

Herkesin İmam Hüseyin kültürü yolunda üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, “İran halkı bu yılın Tasua ve Aşurası’nda da kendi sorumluluğunun üstesinden gelecek ve maddi ve manevi saadetin yolunda yürüyecektir” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.