Sürgünün Vatanı Yok: Ezidiler İstanbul’dan Mardin’e geri gönderildi

  • 29 Haziran 2015
  • 878 kez görüntülendi.
Sürgünün Vatanı Yok: Ezidiler İstanbul’dan Mardin’e geri gönderildi

Irak’ta geçen yıl IŞİD’in saldırdığı Sincar’dan (Şengal) kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Diyarbakır’da kampa yerleştirilen Ezidilerden bir kısmı, iki gün önce Avrupa ülkelerine gitmek amacıyla Diyarbakır’dan otobüslerle yola çıkmıştı.

İSTANBUL OTOGARINDA BEKLEMEYE BAŞLADILAR
Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na 5 kilometre kala, jandarma ekipleri tarafından durdurulan ve Diyarbakır Valiliği kararıyla geri çevrilen Ezidiler, dün otobüslerle İstanbul Esenler Otogarı’na geldi. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Ezidiler, yere serdikleri kartonlara oturarak otogarda beklemeye başladı. Çocukların uzun süren yolculuklar nedeniyle yorgun düştükleri görüldü.

YETKİLİLER YENİDEN MARDİN’E GÖNDERDİ
Yetkili makamlar tarafından, Ezidilerin Mardin’in Nusaybin ilçesindeki kampa geri gönderilmesi kararının verilmesi üzerine, Valilik tarafından tahsis edilen otobüslere bindirilen Ezidiler, yanlarında getirdikleri çanta ve çuvallardaki eşyalarıyla Mardin’e gitmek üzere yola koyuldu. Mardin’e gönderildi.  Öte yandan Ezidilerin toplandığı Esenler Otogarı’nda Çevik Kuvvet ekipleri gece boyunca tedbir aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.