Suud Rejimi Sosyal Medyaya Savaş Açtı

  • 01 Mart 2018
  • 963 kez görüntülendi.
Suud Rejimi Sosyal Medyaya Savaş Açtı

Suudi Arabistan’da bir kişi, sosyal medya üzerinden ‘devlete hakaret ettiği ve terör suçlamasıyla tutuklananlara destek verdiği’ gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Suudi Arabistan’da yayımlanan Okaz gazetesinin haberine göre, Özel Yetkili Ceza Mahkemesi, sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla “devlet aleyhinde kamuoyunu etki altında bırakacak şekilde yönetime hakaret, ülkenin egemenliğiyle ilgili bazı kararları eleştirme ve terörle mücadele ile ulusal güvenlik konusunda suçlu bulunan kişilere destek verme” gerekçesiyle bir vatandaş hakkında 6 yıl hapis cezasına hükmetti.

Bahsi geçen kişinin aynı zamanda “Suudi Arabistan Şura rejimini kötülemek ve Yemen’deki Husilere karşı savaşa ilişkin fitne yaymak”la da suçlandığı belirtildi.

İsmi açıklanmayan vatandaşın sosyal medya hesabının kapanması, elindeki telefona el konulması ve yurt dışına çıkış yasağı kararları veren mahkeme, söz konusu kişi hakkında ayrıca hapis cezasını tamamladıktan sonra 6 yıl boyunca sosyal medyada hesap açma veya yazmaya yasak getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.