Yarın, Yevmullah 22 Behmen günü

  • 10 Şubat 2015
  • 1.193 kez görüntülendi.
Yarın, Yevmullah 22 Behmen günü

Yarın 11 Şubat, İslam İnkılabı’nın zafere kavuştuğu 22 Behmen, bu günde İran halkı bir kez daha, yeni bir hamasete imza atacak.
Her yıl 22 Behmen’de İslam inkılabı zafer yıl dönümünde, İran’ın dört bir yanında zafer yürüyüşleri ve etkinlikleri düzenleniyor.
Yarın Başkent Tahran’da zafer yürüyüşüne katılan milyonlar 9 farklı güzergahtan Azadi meydanında buluşacak. Burada İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, günün münasebeti ile bir konuşma yapacak.
Yarın İran çapında binlerce kent ve köyde, 22 Behmen zafer yürüyüş ve etkinlikleri düzenlenecek. Yetkililer, bu bağlamdaki hazırlıkların tamamlandığını bildiriyor.
İran halkı bir kez daha yoğun ve renkli bir biçimde 22 Behmen gününde sokaklara ve meydanlara inerek, küresel emperyalizmin yüzüne bir kez daha ağır tokat indirecek.
İran Cumhurbaşkanı, halkın tüm kesimlerinin 11 Şubat zafer yürüyüşlerine katılmasını isteyerek, bugünün ulusal bir bayram ve tüm İran halkının günü olduğunu vurguladı.
İran İslam İnkılabı’nın resmen zafere kavuştuğu 11 Şubat 1979 (22 Bahman 1357)’un yıldönümü nedeni ile açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugünün İran halkının zulüm ve emperyalizmi yok edebildiği ve dini öğretilere dayalı bir demokratik sistem geliştirebildiği gün olduğunu, İran halkının 11 Şubat tarihinde düzenlenecek yürüyüşlere katılmasının, devrim ve Rahmetli İmam Humeyni’nin -ks- yoluna devam edecekleri anlamına geldiğini belirtti.
Ruhani, “Bu yürüyüşlerdeki daha fazla katılım, tüm dünyaya birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığımızı, daha açık bir şekilde gösterecektir” dedi.
Yarın İran’da düzenlenecek zafer yürüyüş ve etkinliklerini, yerel ve yabancı olmak üzere çok sayıda, gazeteci ve muhabir takip ederek, haberleştirecekler.
Öte yandan, İran’ın taklit mercilerinden Ayetullah Mekarem Şirazi, 22 Behmen yürüyüşüne katılmanın, halkın nizama ne kadar sahip çıktığını gösterdiğini belirtti.
Ayetullah Mekarem Şirazi, düşmanın böyle günlerde, halkı rasat ederek, halkın İnkılaba desteğinin ne ölçüde olduğunu bilmek istediğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.