Zarif: İran ve Belarus arasında ilişkilerin gelişmesi önünde bir engel yok

  • 07 Şubat 2017
  • 1.108 kez görüntülendi.
Zarif: İran ve Belarus arasında ilişkilerin gelişmesi önünde bir engel yok

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ve Blarus arasında iktisadi alanda ilişkilerin arttırılması gereğini bildirdi.

Zarif, dün Tahran’da resmi bir ziyaret kapsamında Tahran’a gelen Belarus Parlamentosu Başkanı Mihail Miyasnikoviç’le görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkiler seviyesini çok iyi olarak nitelerken, İran ve Blarus parlamentoları arasında da  ilişkilerin  iyi olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin diğer alanlarda da geliştirilmesi için daha çok çaba göstermek gerektiğini söyledi.

Zarif, İran aleyhinde yaptırımların kaldırılmasıyla artık iki ülke arasında iktisadi  ve bankacılık işbirliğinin önünde bir engel kalmadığını belirterek, iki tarafın iktisadi  ilişkilerini geliştirmesinin  iki ülkenin yararına olacağını söyledi.

Blarus parlamento başkanı da,  ülkesinin İran’la ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini belirterek; iki ülkenin ilişkileri geliştirmek için büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Blarus parlamento başkanı, İran’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesine sıcak baktıklarını belirterek, İran’lı şirketlerin Blarus’ta faaliyetlerinin artmasına destek verdiklerini bildirdi.

Zarif ve Miyasnnikoviç arasındaki görüşmede ayrıca  iki ülke üniversiteleri arasında da kültürel ve ilmi alanda işbirliğinin geliştirilmesi meselesi de ele alındı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.