Zengene: İran Petrol üretimini günlük 1 milyon varil artırdı

  • 09 Şubat 2017
  • 1.086 kez görüntülendi.
Zengene: İran Petrol üretimini günlük 1 milyon varil artırdı

İran petrol bakanı, İran’ın, mevcut yaptırımların önemli bir bölümünün kaldırılması ile petrol üretimini günlük bir milyon varil artırmayı başardığını bildirdi.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, dün akşam İRİB haber ajansına yaptığı açıklamada 2017 yılında İran petrol ihracatı değerinin 50 milyar dolara çıkacağını ve İran’ın petrol ihracatı hususunda her hangi bir sınırlamasının da bulunmadığını bildirdi.

Öte yandan Petrol Terminalleri Şirketi Genel Müdürü Piruz Musevi, İran’ın güneyinde bulunan Buşehr eyaletinde yeni petrol depolama projesinin açılışıyla birlikte ülkenin petrol depolama kapasitesinin 10 milyon varile kadar artacağını belirtti.

Yeni ham petrol depolama projesinin resmi açılış töreni, Petrol Bakan Yardımcısı Habibullah Bitaraf’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu konuda Petrol Terminalleri Şirketi Genel Müdürü, söz konusu projenin faaliyete geçmesiyle birlikte ülkenin ham petrol depolama kapasitesinin 38 milyon varile ulacağına dikkati çekti.

İranlı yetkili, “Bu yeni projenin hayata geçmesi Fars Körfezi’nde bulunan Hark Petrol Terminalinin petrol ihracat işlemlerinin artmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.