Direniş Var Olduğu Sürece İsrail Lübnan’a Saldırmaya Cesaret Edemez

  • 02 Mart 2018
  • 998 kez görüntülendi.
Direniş Var Olduğu Sürece İsrail Lübnan’a Saldırmaya Cesaret Edemez

Lübnanlı stratejik konular uzmanı Hişam Cabir, Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda; Lübnan ile Siyonist Rejim arasındaki sınır anlaşmazlığı ve Amerika’nın bu konuda arabuluculuk yapma çabalarını değerlendirdi.

Lübnanlıların istikrarlı ve kararlı duruşu İsrail’in petrol kaynaklarına saldırmasını engellemiştir

Lübnanlı uzman röportajda şu açıklamalarda bulundu: ilk olarak şunu söylemek gerekir ki, Lübnanlıların kara ve denizlerdeki haklarını koruma konusundaki tutumları netti ve sınırlar belgelerle ve haritalarla tamamen belirlenmiştir ancak İsrail bu haritaları resmi olarak tanımamakta ve Lübnan’ın denizdeki 8. ve 9. petrol bloğundaki rezervlerin kendisine ait olduğunu iddia etmektedir. Ancak Lübnan’da hem hükumetin hem sivil toplum kuruluşlarının ve hem de direnişin bu konudaki tutumu nettir ve İsrail karşısında tam bir duruş sergilendi. Lübnanlıların bu tutumu İsrail’in Lübnan topraklarına yönelik saldırı planlarından vazgeçmesine neden oldu.

İsrail Direniş Var Olduğu Sürece Lübnan Topraklarına Saldırmaya Cesaret Edemez

Lübnanlı bu stratejik konular uzmanı daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Son dönemlerde Amerikalı diplomatlar İsrail ile Lübnan arasında tereddütte kalarak İsrail’in şartlarını Lübnanlılara sundular ve en son görüşmeler şundan ibaretti; İsrail 9. petrol bloğundaki %40’lık hakkını %25 olarak kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı ancak asıl konu Siyonist Rejim’in 9. petrol bloğunda hiçbir hakkının bulunmamasıdır. İsrail’in bu konudaki geri adımı Lübnanlıların tutumundaki ciddiyetin ve istikrarın göstergesidir. Lübnan’da direniş var olduğu sürece İsrail Lüban’a saldırmaya cüret edemez. Siyonistler direnişin İsrail’in petrol platformlarını çok rahat bir şekilde yerle bir edebilecek füze ve silahlara sahip olduğunun farkında.

Lübnan Parlamentosunun Yapısında Gözle Görülür Bir Değişiklik Beklenmiyor

Hişam Cabir, açıklamalarının devamında Lübnan’daki seçim ile ilgili olarak şunları söyledi: Lübnan kanunları ve her kabilenin parlamentodaki payı dikkate alındığında seçimlerde dikkat çekici bir değişiklik olması beklenmiyor sadece yeni kişilerin parlamentoya girmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.