Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı: Ebola Hala Kontrol Altına Alınamadı…

  • 10 Aralık 2014
  • 957 kez görüntülendi.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı: Ebola Hala Kontrol Altına Alınamadı…

Batı Afrika’da binlerce kişinin ölümüne yol açan ebola virüsünün hâlâ kontrol altına alınamadığı ve ‘mücadelenin’ devam ettiği belirtildi.
Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Başkanı Margaret Chan, her ne kadar durumun bazı ülkelerde bir miktar iyiye gittiğini söylese de “Rehavete kapılmamalıyız” dedi.
BBC’nin sorularını yanıtlayan Chan salgının yayılma riskinin halla ciddi boyutta olduğu uyarısını yaptı.

Özeleştiri de yapan Chan, WHO dahil küresel aktörlerin ebola karşısında yeterince hızlı harekete geçmediğini ifade etti.
Ekim ayında yayımlanan bir iç denetim raporunda da WHO’nun ‘ayan beyan ortada olan bir salgını göremediği’ ifadesine yer verilmişti.
Ebola salgınından en çok etkilenen Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya ve Sierra Leone’de virüs yüzünden ölenlerin sayısı 6 bin 331. Virüse yakalanan kişi sayısı ise 17 bin 800’ü aşıyor.
‘Eylül’e göre daha iyi noktadayız’
“Özellikle Liberya’da iyileşme olduğunu görüyoruz” diyen Chan, Sierra Leone ve Liberya’daki ebola vakalarının da birkaç ay öncesine göre daha az ölümcül olduğunu ifade etti.
Ancak Chan yine de tedirgin edici sayıda yeni ebola vakasının gözlendiğini de vurguladı.
“Şu an durum Eylül’de olduğu kadar kötü değil. Artık hedefimiz virüsü avlamak, peşinden koşmak” diyen Chan, hedeflerinin ebola vakalarını sıfırlamak olduğunu söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.