Guantanamo’da Hala 132 Kişi Var…

  • 20 Aralık 2014
  • 801 kez görüntülendi.
Guantanamo’da Hala 132 Kişi Var…

ABD, Guantanamo’daki dört Afgan’ı ülkesine gönderdi. Ancak 11 Eylül saldırılarının ardından hak ihlalleri ve işkencelerle özdeşleşen kampta hâlâ 132 kişi var.

Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde yer alan Guantanamo hapishanesinde bulunan dört Afgan serbest bırakıldı. Pentagon, Afgan vatandaşının ülkelerine gönderildiğini duyurdu. Serbest bırakılan son dört kişinin ardından Guantanamo’daki tutuklu sayısı 132’ye indi.

2002’de açılan Guantanamo, ABD’nin El Kaide ve Taliban’la bağlantılı oldukları iddiasıyla yakaladığı isimleri hapsettiği bir askeri kamp oldu. Bugüne kadar 558 kişi Guantanamo’da kaldı. Bunlardan sekizi Türkiye vatandaşıydı. ‘Suda boğulma hissi yaratan sorgu tekniği’ dahil birçok hak ihlallerinin yaşandığı Guantanamo dünya çapında tepki çekti.

Eski Başkan George W. Bush döneminde açılan Guantanamo’yu kapatmak, 2008’de ABD Başkanı seçilen Barack Obama’nın en önemli seçim vaadlerinden biriydi.

Ancak Obama, Kongre’den çıkan engeller nedeniyle ufak değişikliklerle kampın açık kalmasına karar verdi.

İşkence Senato’nun raporunda
ABD Senatosu, geçen hafta CIA’in 11 Eylül saldırıları sonrası kullandığı sorgu teknikleri anlatan raporunu açıkladı. Rapora göre CIA, esirleri cinsel tehditlerden matkaplı işkenceye kadar birçok yöntemle sorguladı ama hiçbir kritik istihbarat elde edemedi.
Uzun süredir yayınlanması geciktirilen rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Kampı’ndaki ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.