İran İslam Cumhuriyeti bilimsel üretim alanında İslam dünyasında ilk sırada yer alıyor…

  • 01 Mart 2015
  • 831 kez görüntülendi.
İran İslam Cumhuriyeti bilimsel üretim alanında İslam dünyasında ilk sırada yer alıyor…

İran İslam Cumhuriyeti bilimsel üretim alanında İslam dünyasında ilk sırada yer almaktadır.

İran Muhabirinin bildirdiğine göre İslam Dünyası Bilimler Kaynak Merkezi ISC Araştırma ve Teknoloji yardımcısı Ali Gezeni dün konuyla ilgili yaptığı açıklamaya bu hususu belirterek, İslam dünyasından 550’nin üzerinde üniversite arasında yapılan bilimsel derecelendirmede İran üniversitelerinin bu bilimsel rekabette ilk sırada yer aldıklarını söyledi.

Ali Gezeni ilk etapta İran’dan 9 üniversitenin ilk 1 ila 25 üniversite içinde yer aldıklarını belirterek, bilimsel üretim. Bilimsel diplomasi, üniversitelerin bilimsel etki oranı ve ekonomi tesiri gibi ölçeklerin dikkate alındığını ve bu çerçevede Tahran üniversitesi toplamda 84.19, Arabistan’ın Melik Suud üniversitesi 63.89 ve Malezya üniversitesi 63.21 puanlara bir ila üçüncü sırada yer aldıklarını söyledi.

Tahran Tıp bilimler üniversitesi, Şerif Teknik Üniversitesi, Emir Kebir Teknik üniversitesi, Tahran Terbiyeti Mudarris üniversitesi, İran ilim ve sanayi üniversitesi, İsfahan teknik üniversitesi, Tahran Şehid Behişti üniversitesi ve Şiraz üniversitesi bu derecelendirmede 3 ila 25. sırada yer almışlardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.