IŞİD bahane Kürdistan şahane!

  • 20 Ocak 2015
  • 854 kez görüntülendi.
IŞİD bahane Kürdistan şahane!

Peşmerge Bakanlığı’nın Peşmerge güçlerinin IŞİD’den kurtarılan bölgelerden çekilmeyeceğine dair açıklaması, Irak’ta tartışmalara neden oluyor.

El-Medar’ın haberine göre İyad Allavi liderliğindeki el-Vataniye İttifakı Sözcüsü Meysun Demluci, Peşmerge güçleri tarafından kurtarılan bölgelerin Kürdistan Bölgesi’ne katılmasına karşı olduklarını söyledi.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Meysun Demluci, “Peşmerge güçler, Irak anayasasına göre Irak savunma güçlerinin bir parçasıdır. Maaşları da Irak bütçesinden ayrılan payla ödenmektedir. Peşmerge güçlerinin IŞİD işgalindeki yerleri kurtarma yönündeki çabaları da takdire ve övgüye layıktır; ancak bu yerlerin kurtarılması, Kürdistan Bölgesi’ne katılacağı anlamına gelmez” dedi.

Sözcülüğünü yaptığı el-Vataniye ittifakının IŞİD’den kurtarılan yerlerin Kürdistan Bölgesi’ne katılmasına karşı olduğunu belirten Demluci, “Çünkü Peşmerge güçleri sadece Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet göstermemektedir. Eminiz ki Peşmerge güçleri tüm Irak’ın savunması için çalışmaktadır” dedi.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, bir süre önce yaptığı bir açıklamada Peşmerge güçlerinin ‘tartışmalı bölgeler’ statüsünde olsun ya da olmasın IŞİD’den kurtardığı hiçbir yerden çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Irak’ın İllerden Sorumlu Bakanı Ahmed el-Cuburi de kısa bir süre önce Peşmerge güçlerini Diyala’ya bağlı Celavla bölgesinin nüfus yapısını bozmaya çalışmakla suçlamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.