Pakistan, İngilizcenin resmi dillerden çıkarılmasına karar verdi

  • 30 Temmuz 2015
  • 740 kez görüntülendi.
Pakistan, İngilizcenin resmi dillerden çıkarılmasına karar verdi

Pakistan, yıllardır uygulanan İngilizcenin resmi dil olmasını öngören kararı iptal ediyor.

Pakistan, İngilizcenin resmi diller arasından çıkarılması yönünde bir karar aldı. Ülke resmi dil olarak sadece Urducayı kullanacak.

Ülkede İngilizcenin resmi dil olmaktan çıkarılacağı uzun bir süredir konuşuluyordu. The Times’a bir röportaj veren Pakistan Planlama Kalkınma ve Ulusal Reform Bakanı İhsan İkbal iddiaları doğrulayarak resmi dil konusunda değişiklik yapılacağını söyledi.

İkbal, kararın 1973 yılında alınan bir mahkeme kararına dayandığını açıkladı. O dönem, 15 yıl içinde Urducaya geçilmesi şeklinde alınan mahkeme kararının daha sonra uygulanmadığını kaydetti.

Kararla İngilizcenin yasaklandığını düşünmenin yanlış olacağını ifade eden İkbal dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizcenin okullarda Urduca ile beraber öğretilmeye devam edeceğinin altını çizdi.

İkbal ayrıca bazı Pakistanlıların uygulamanın yeni nesillerden büyük tepki göreceğini düşünmesine rağmen bunun ülke demokrasisine büyük katkıları olduğunu, İngilizce bilmeyen insanların demokratik hayata katılımının kolaylaştırıldığını da sözlerine ekledi.

Böylece birbirlerine uzun zamandır rakip olan Hindistan ve Pakistan bu konuda da ayrışmış oldu. İngiltere’nin 1947’de bölgeden çekilmesi ile iki ülke de resmi dil olarak İngilizceyi kullanıyordu. Hindistan resmi dil olarak Hintçe ve İngilizceyi kullanırken Pakistan İngilizceyi bırakma kararı aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.